Kayıt Cihazı Hakkında

Günümüzde kullanımı artan güvenlik kameralarıyla her yerde karşılaşabilirsiniz. Birçok yerde delil olarak kullanılan bu kameraların kayıtlarını yapan saklayan ve depolayan sistemlere de kayıt cihazı denmektedir. Bu cihazlar kameradan alınan görüntüleri kaydeder ve saklar. Aynı zamanda saklama özelliğiyle eski tarihlerde ki görüntüleri de izleyebilirsiniz. Dijital video kaydedici olarak piyasada yer alan bu ürünler müşteriler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir.

 

Güvenlik kamera sistemleriyle birlikte çalışan bu cihaz kameralardan gelen görüntüyü saklar depolar ve izleme imkânı sunar. Müşterinin talebine göre farklı kanal seçenekleri gibi özellikler içerebilir. Dört, sekiz, on altı ve otuz iki kanal gibi seçenekleri mevcuttur. Buda aratan kamera sayısına bağlı olarak kayıt edilecek alanın genişliğiyle ya da büyüklüğüyle doğru orantılıdır.

 

Kimi iş yerleri güvenlik kamera sistemlerini kullanırken kayıt cihazı yerine bilgisayar kullanmayı tercih eder ve bu görüntüleri bilgisayarda saklar. Bunun dezavantajı fazladır çünkü bilgisayara bulaşabilecek bir virüs bütün görüntülerin ve kayıtların yok olmasına sebep olabilir. Bu yüzden kayıt cihazı kullanarak bilgisayardan kaynaklanan sorunlarla başınız ağrımamış olur. Bu cihazlar elektrik kesintisi olduktan sonrada çalışmaya devam eder tekrar açmanıza ya da herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

 

Özellikle önemli yerlerde kurumsal iş yerlerinde ve gizlilik ilkesinin önemli olduğu alanlarda bu kayıtlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kayıt cihazı seçerken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bu cihaza takılacak ve kapasitesini genişletecek olan aksesuarlardır. Kayıt kapasitesini artırmak ve çok uzun süreli kayıtlar yapmak için bu cihaza takılacak olan HDD kart ile uyumudur. Böylece kayıt kapasitesi artar ve daha uzun süreli kayıtlar yapılabilir.

 

Özellikle kayıt cihazı yerine çoğu kişi bilgisayar tercih etmektedir fakat bu yanlış bir tercihtir. Çünkü bilgisayara virüs bulaşabilir, donabilir ya da kilitlenebilir buda o anki kayıtların kaybolmasına sebep verebilir. Müşterilerin ihtiyacına göre tasarlanan bu cihazlar ayrıca ses kaydı, ses dinleme gibi üstün özelliklere de sahiptir. Piyasada yer alan ürünler farklı kategorilerde toplanmıştır.

Kullanılan teknolojiye göre, içerdiği kanal sayısına göre ve daha farklı özellikler isteyen müşterilerin isteği doğrultusunda uzaktan dinleme özelliğine göre farklı marka ve modelde pek çok sayıda ürün bulunmaktadır. Kayıt cihazı alırken ilk önce belirlemeniz gereken şey kendi ihtiyacınız nerde ve nasıl kullanacağınızdır. Saklama kapasitesini, oynatma özelliğini kendiniz belirlemeli ve ona göre uygun modelleri tercih etmelisiniz. İnternet üzerinden ya da satış yapan bayilerden de teknik yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir