Ip Kamera Sistemleri

Günümüzde kameralar video ya da fotoğraf çekme ve gözetleme amaçları ile kullanılmaktadır. Birçok modeli bulunan kameralardan bir tanesi de ip kamera sistemleridir. Ip kameralar genellikle internet bağlantısı ile kullanılabilen küçük boyutlu cihazlardır. Bu kameralar ile güvenlik amaçlı gözetimler yapılabilir ya da video kaydı tutulabilir. Bunlara ek olarak yalnızca personel takibi ya da gözetim amaçları ile de kullanılabilir. Günümüzde birçok şirket elemanlarının takibini gerçekleştirmek ve güvenliği tamamen sağlayabilmek için ip kameralar sistemlerini kullanmaktadır. Bu kameralar ile güvenlik için çekilen video kayıtları kolayca saklanıp arşivlenebilir. Kayıt edilen bu videolar bilgisayar ortamlarında görüntülenebilerek kolayca da bu ortamlarda saklanabilir. Ayrıca endüstriyel kullanımlar için üretimi yapılan bu kameralar Ethernet bağlantı noktasına sahip olan çeşitlere de sahiptir.

ip kamera sistemleri hakkında detaylı bilgiler

ip kamera sistemleri hakkında detaylı bilgiler

Ip kameraların köklü bir geçmişi olduğu söylenemez çünkü 90lı yılların sonunda üretimi başlamıştır. İlk ip kamera 1996 tarihinde Axis Communications şirketi tarafından meydana getirilmiştir ve üretilen bu kamera da Linux işletim sistemine sahiptir. Köklü bir geçmişe sahip olmasa da işlevleri ile kullanıcıları memnun etmekten geri kalmayan bu kamera sistemleri günümüzde oldukça yaygın bir kullanım ağına sahiptir. Teknolojinin gelişimi dur durak bilmeden sürdüğü için ip kameralar da bu durumdan oldukça etkilenmiştir. 1 megapiksel çözünürlük ile yola çıkan bu kameralar 29 megapiksel çözünürlüğe kadar ulaşmış ve kullanıcılarına daha kaliteli bir hizmet sunmaya başlamıştır.

 

Günümüzde insanlar ip kamera sistemlerini evlerinde bile kullanmaya başladı. Evlerinde hizmetçi ya da bakıcı gibi insanlara iş veren çalışan insanlar evlerinin ve ailelerin güvenliğini sağlayabilmek için bu ip kameralar ile çalıştıkları noktadan bile evlerini kolayca izleyebiliyor. Bilgisayar ortamında kolayca görüntülenebilen ve saklanabilen ip kameraların kaydetmiş olduğu videoların takibi iş yerlerindeki bilgisayarlardan da kolayca yapılabilir. Bu kameralar sadece görüntü kaydetmemektedir. Ayrıca sesleri de kaydeden ip kameralar ile insanlar kaydedilen videolarda çıkabilecek sesleri ya da konuşulacak şeyleri kolayca duyabilir. Teknolojinin insanlığa sunmuş olduğu faydalardan yararlanılarak üretilmiş olan ip kamera sistemleri birçok kişi ve kuruma büyük nitelikte kolaylık sağlıyor. İlk başlarda yalnızca birkaç firmanın ürettiği bu kameraların üretimine zaman geçtikçe birçok marka da başlamıştır. Ayrıca ülkemizde de bu kameraların gelişimleri duraksız olarak devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda ağ erişimleri nedeni ile internet hızının artması ve bu artışın da ip kamera sistemlerinin kullanımının ve kamera sayısının yüksek oranda artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir