Güvenlik Kamera Sistemleri Hakkında

Güvenliğin önemli olduğu günümüzde insanlar apartmanları, işyerleri ve daha birçok yerde güvenliği korumak ve sağlamak amacıyla güvenlik kamera sistemleri kullanmaktadır. Bu sistemlerle insanlar işyerlerini ve apartmanlarını yedi gün yirmi dört saat izleyerek ve kayıt ederek güvenlik altında tutmuş olurlar. Kapalı devre televizyon sistemi olarak adlandırılan bu sistemler can ve mal kaybını ortaya çıkarmada en önde yer alan sistemdir. Bu sistem kurulurken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

 

Güvenlik kamera sistemleri

Güvenlik kamera sistemleri

Kamera ve bu kameranın konulacağı yer ve görüş açısı en önemli unsurlardandır. Kamera tercihi oldukça önemli bir noktadır. Kullanılacak yere göre farklı modellerde üretilmiş kameralar arasından tercih yapmanız gerekmektedir. Özelliklerine göre değişen kameralar arsında sabit kameralar, gece görüşü yapabilen kameralar, zoom kameralar gibi kamera çeşitleri yer almaktadır. Bu kameralar arasından tercih yaparken ihtiyacınıza ve kullanacağınız yere göre tercih yapmalısınız. Aynı zamanda kameranın kullanılacağı ortamda önemlidir.

 

Hava şartlarının önemli olduğu dış ortamda kullanılacaksa kamerayı korumalı şekilde kasalı modeller tercih edilmelidir. Kamera modeli kadar verimliliği ve uzun süre kullanımı da önemlidir. Bir diğer önemli noktada çözünürlük konusudur. Kullanacağınız nokta geniş bir alanı görüntüleyecekse yüksek çözünürlükte ki kameraları tercih etmek daha uygun olacaktır. Daha çok insanın yer aldığı yerlerde alışveriş merkezlerinde ki gibi hırsızlığa karşı olarak güvelik kamera sistemleri kuracaksanız yüksek çözünürlük olmazsa olmazdır. Diğer önemli noktalardan biride kameradaki ek özelliklerdir.

 

Kamerayı kullanacağız noktanın aldığı ışık miktarıdır. Gündüz saatlerinde fazla ışık alan noktalarda kullandığınız kamera ışık sebebiyle istediğiniz görüntüyü yakalayamayabilir. İstediğiniz görüntü net anlaşılamayabilir bunun için kameradaki ek özellikler önemlidir. Bunun için ışık patlamasını bloke eden kameralar tercih edilmelidir. Görüntü kadar depolama sistemi de güvenlik kamera sistemleri için önemlidir. Kameraların hangi çözünürlükte kayıt yapacağını ve bunu ne kadar süre saklayacağını belirlemekte önemlidir. Gerekli hard disk kapasitesi araştırılmalı ve ona göre tercih yapılmalıdır.

 

Kayıt kapasitesinin yetersiz olduğu durumlarda ek ürünler kullanılabilir ve bu kapasite artırılabilir. Güvenlik kamera sistemleri kurulumu yapan firmalar iyi araştırılmalı ve kurulum sonrası hizmetler de göz önünde bulundurulmalıdır. Aldığınız parçaların herhangi bir arıza yapma durumu göz ardı edilmemelidir. Arıza yapan parçaların kısa sürede değiştirilmesi ve yedek parça temini göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda alınan sistemin özellikleri ile birlikte verilen teknik servis yardımına da dikkat edilmelidir. Can ve mal güvenliği için en çok tercih edilen bu sistemi mutlaka ev ve iş yerlerinizde denemelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir