Dome Kamera Çeşitleri

Hastane, ofis, alışveriş merkezi, ev ve okul gibi alanlarda bulunan kişilerin güvenliğini sağlayabilmek, bu alanları çeşitli vakalara karşı koruma altına alabilmek adına en çok tercih edilen güvenlik sistemlerinin başında güvenlik kameraları gelmektedir. Güvenlik kameraları iç ve dış mekân olmak üzere iki farklı grupta incelenir. Dış mekân kameraları binaların dış mekânlarında kullanıldığından dolayı mutlaka hava koşullarına ve darbelere karşı dayanıklı olması gerekir. İç mekânlarda kullanılan kameralar ise dekoratif olmalı ve iyi çekim yapma özelliğine sahip olmalıdır.

samsung dome kamera

samsung dome kamera

 

Ofislerde çalışan kişilerin performansının takip edilebilmesi ve iç mekânların sürekli gözetim altında tutulabilmesi adına tercih edilen güvenlik kamerası modellerinden bir tanesi de dome kamera çeşitleridir. Bu kameralar dekoratif özelliğe sahip olduğundan dolayı daha çok iç mekânlarda kullanılmaktadır. Üzerinde bulunan LED ışıklar sayesinde gece görüşlü olarak da kullanılabilir. İç mekânlar dışında, dış mekânlarda kullanılmak isteniyorsa darbeye dayanıklı yapıda olan modeller tercih edilmelidir. Ofislerinde veya evlerinde güvenlik sistemi oluştururken aynı zamanda dekoratif bir kamera kullanarak dekorasyonu bozmak istemeyen kişiler tercihlerini dome kamera çeşitlerinden yana yapabilmektedir. Daha çok iç mekânlarda kullanılan kamera çeşitlerinin kullanım alanlarına örnek olarak; ofislerde çalışan kişilerin performans değerlendirmesinde kullanılan modeller, alışveriş merkezlerinde, okulların ve hastanelerin koridorlarında ve evlerde kullanılan modeller verilebilir. Özellikle çalıştıklarında dolayı bebeklerini bakıcıya teslim etmek zorunda kalan ebeveynler bakıcıyı takip edebilmek adına kamera sistemlerinden faydalanabilirler. İç mekânlarda kullanılan kameraların yangına dayanıklı olan modelleri de mevcuttur. dome kamera çeşitleri şekil itibari ile kubbeye benzerler. Kameranın mevcut camı şeffaf olmadığından dolayı dışarıdan bakıldığından kameranın nereyi çektiği fark edilmez. Kolay kuruluma sahip olan kameralarda ekstra aksesuarlar kullanılmadığından dolayı maliyetleri yüksek değildir. Darbeye karşı dayanıklı yapıda üretildiğinden dolayı, herhangi bir darbe karşısında kolay kırılma göstermezler. Uzmanı olmayan kişi tarafından kameranın yerinin değiştirilmesi mümkün değildir. Bakım ve onarım maliyetleri diğer kamera modellerine oranla daha düşüktür. Mevcut boyutlarından dolayı istenilen mekânda rahatlıkla kullanılabilir.

 

Tüm bunların dışında dome kameralar kendi içerisinde farklı modellere, özelliklere, fonksiyonlara, çözünürlüklerine, çekim kalitesine ve fiyatlara ayrılırlar. Bazı modeller üzerlerindeki LED ışıklardan dolayı gece görüş özelliğine sahipken, bazı modeller dayanıklı kasaları ile darbelere karşı özel olarak tasarlanmıştır. İç mekân kamerası denilince güvenlik ve dekoratif açıdan ilk akla gelen kamera modellerinin başında gelen dome kamera çeşitleri farklı renk, model ve lens seçeneklerinde sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir