Alarm Sistemleri Hakkında

Oldukça çok tercih edilen bu sistem ev ve işyerlerinde daha çok gözlemlenmekte hırsızlık, yangın gibi istisnai durumlarda ev ve işyeri sahiplerine ya da yakınlarına ya da itfaiye, polis gibi organlara haber vermek için kullanılan bir sistemdir. Elektronik bir sistem olmasıyla birlikte mal kaybını ya da can kaybını aza indirgemek için kurulmuş oldukça akıllı bir sistemdir.  Alarm sistemleri güvenlik sistemi olmakla birlikte çok gelişmiş bir sistemdir. Önemli yerlerin korunmasında daha çok tercih edilen bu sistem oldukça gelişmiştir.

 

alarm sistemleri

Kurulan sistemlerle yangın anında siren sesiyle ve içerdiği özel tekniklerle itfaiyeye haber verebilir. Bu sisteme birden çok parça entegre edilerek kişinin bütçesine uygun şekilde tasarlanabilir. İstenilen özelliklerin belirlenmesiyle birlikte uzaktan kumanda edilerek ya da şifre girilerek alarm sistemleri kurulur. İçinde farklı seçenekler bulunduran bu sistem tamamen sizin istediğiniz şekilde belirlenir ve uygulanır. Alarm esnasında kimin aranacağı kime haber verileceği gibi detaylar siz tarafından belirlenir.

Alarm sistemleri farklı bölümlerden oluşmaktadır. Algılayıcılar bu sistemin en önemli parçalarındandır. Sistemi kuracağınız yere göre algılayıcı çeşidini de kendiniz belirleyebilirsiniz. Cam kırılma algılayıcıları, hareket algılayıcılar, gaz ve duman algılayıcıları gibi birçok çeşit bulunmaktadır. Ev için genellikle cam kırılma ve hareket algılayıcıları tercih edilmektedir. Bir diğer önemli parçada alarm panelleridir. Bu paneller algılayıcıların bağlandığı noktadır.

Çok sayıda giriş ve çıkış bağlantıları vardır ve buna göre istenilen özellikler de değişmektedir. Farklı özellikteki bağlanan aksesuarlarda bu panellere bağlanmaktadır. Ayrıca bu panellere elektrik kesintisine karşı farklı önlemler alınmaktadır. Uyarıcılar da en önemli parçalardandır. Siren sesini çıkaran ve kurulan programlarla ulaşılacak kişiye haber verilmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Kontrol mekanizmaları da bu sistem için oldukça önemlidir.

Kişinin isteğine göre değişen bu mekanizma şifre yoluyla ya da uzaktan kumanda yoluyla kontrol edilebilir. Tamamen ayrılan bütçeye göre ayarlanan kontrol kısmı telefonla ya da bilgisayar üzerinden veri aktarımıyla da yapılabilir. Bu bağlantılar arsında ki iletişimi sağlamak da kablolu ya da kablosuz olarak tercih edilebilmektedir.

Oldukça akıllı bir sistem olan alarm sistemleri kişinin mal ve can kaybı yaşamasının önüne geçmek için tasarlanmış uyarı sistemidir.  Birçok aksesuarla geliştirilebildiği gibi yangın anında kapıların açılmasına, duman algılanan yere su iletimi gibi önemli gelişmelere kadar yükseltilebilir ve alınan önlemler artırılabilir. Can ve mal kaybını önleyici bu elektronik sistemle evlerinizi ve iş yerlerinizi koruyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir